Windykacja wierzytelności

Każda firma boryka się z problemem windykacji wierzytelności. Jest to spowodowane głównie tym, że nie istnieje w zasadzie taka działalność, albo istnieje w bardzo niewielu branżach, która pozwala na sprzedaż, czy świadczenie usługi, przy jednoczesnym pobieraniu zapłaty przed dostawą towaru lub wykonaniem całości usługi. Jednym słowem, w każdym przypadku, gdy w firmie wystawiane są faktury z odroczonym terminem płatności prędzej, czy później, pojawi się problem braku zapłaty. Dlatego też każda firma (przedsiębiorca) powinna brać pod uwagę, że będzie musiała zmagać się z dochodzeniem należności od dłużnika. Z tym z kolei związany jest szereg problemów, ponieważ można wybrać kilka sposobów i dróg dochodzenia wierzytelności.

Wśród niezorientowanych właścicieli, zwłaszcza małych i średnich firm, pokutuje wiele fałszywych przekonań dotyczących ściągania wierzytelności. Po pierwsze, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, kto może dla nas wykonać usługę dochodzenia wierzytelności, a więc jej windykacji. Na rynku jest wiele firm windykacyjnych, oferujących dochodzenie wierzytelności za % od ściągniętej należności. Ponadto windykacją zajmują się kancelarie prawne, kancelarie adwokackie, kancelarie radcowskie. Wyspecjalizowani prawnicy prowadzą windykację należności niezależnie od firm windykacyjnych. Różnica pomiędzy firmą windykacyjną a kancelarią prawną (kancelarią Radcy prawnego, czy kancelarią adwokacką) jest taka, że Kancelaria prawna, radca prawny, adwokat, przygotowani są do wykonania usługi windykacyjnej w całości od początku do końca, natomiast firma windykacyjna zawsze na którymś etapie wykonywania usługi windykacyjnej będzie musiała skorzystać z usług kancelarii prawnej. Firma windykacyjna najczęściej jest prowadzona przez osoby niebędące prawnikami, które posiadły pewien wycinek wiedzy prawniczej i pewne umiejętności.

Działania firmy windykacyjnej często kończą się na działaniach polubownych. Firma windykacyjna kontaktuje się z dłużnikiem i próbuje nakłonić go do dobrowolnej zapłaty. Wyspecjalizowana Kancelaria prawna zastosuje te same formy, będzie prowadzić negocjacje z dłużnikiem, ale jednocześnie będzie podejmować kroki na drodze prawnej, aby jak najszybciej doprowadzić do zaspokojenia roszczenia klienta. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w przypadku, gdy dłużnik nie reaguje na wezwania i próby podjęcia negocjacji, należy jak najszybciej podjąć działania na drodze prawnej w celu dochodzenia wierzytelności. Na windykację składa się szereg czynności, jakie wierzyciel, czy w jego imieniu firma – windykacja legnica albo Kancelaria prawna, podejmuje w celu odzyskania wierzytelności. W pierwszej kolejności będą to negocjacje z dłużnikiem. Warto w tym momencie jest podpisać z dłużnikiem dokument, który będzie stanowił uznanie długu. To pozwoli ograniczyć późniejsze koszty dochodzenia wierzytelności na drodze sądowej. Można z dłużnikiem również podpisać ugodę, jednak ugoda zawsze wiąże się z pewnymi ustępstwami na rzecz dłużnika. Ustępstwo to np. nienaliczanie odsetek od należności głównej, zmniejszenie długu przy założeniu natychmiastowej zapłaty, rozłożenie należności na raty płatne w określonych terminach. Można również odroczyć termin zapłaty pod warunkiem zabezpieczenia wierzytelności.

Następnym krokiem dochodzenia wierzytelności jest skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. W zależności od posiadanych przez wierzyciela dokumentów możliwe będzie uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub postępowaniu upominawczym. Jeśli sąd nie wyda nakazu zapłaty, pozostawać będzie postępowanie procesowe sporne. To znacznie wydłuża czas postępowania. Bardzo istotne dla późniejszego wyegzekwowania wierzytelności może okazać się zabezpieczenie wierzytelności przed wszczęciem postępowania sądowego albo równocześnie z jego rozpoczęciem. Tu należy wskazać, że nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest równocześnie tytułem zabezpieczenia, a więc można na jego podstawie prowadzić postępowanie zabezpieczające przez komornika. Pamiętać należy, że postępowanie sądowe jest w każdym przypadku czasochłonne. Nawet w przypadkach, gdy nakaz zapłaty zostanie uzyskany szybko (miesiąc, dwa miesiące oczekiwania), czekać jeszcze trzeba będzie na uprawomocnienie się nakazu, jego doręczenie wraz z klauzulą wykonalności. Tak więc nawet w sytuacji, gdy dłużnik nie wniesie zarzutów do nakazu zapłaty albo sprzeciwu trzeba przygotować się na długotrwałe postępowanie. Każda jedna czynność przed sądem po prostu trwa. W mniejszych miastach sądy działają sprawniej, ponieważ jest mniejszy wpływ spraw. Można zatem zmienić właściwość sądu, np. dokonując powierniczego przelewu wierzytelności na podmiot, który z uwagi na swoją siedzibę będzie mógł złożyć pozew w sądzie mniej obłożonym sprawami. Windykacja wierzytelności jest procesem złożonym. Jednym ze sposobów na pozbycie się problemu z wierzytelnością i jej dochodzeniem jest jej sprzedaż. Pod pewnymi względami może być do dobre rozwiązanie. Możliwe jest, że kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy należnością a uzyskaną za jej zbycie ceną można wrzucić w koszty. Odpowiadając zatem na pytanie, komu powierzyć windykowanie, dochodzenie wierzytelności, stwierdzić należy, że odpowiednia będzie dobra Kancelaria prawna, Kancelaria Radcy prawnego lub Kancelaria adwokacka. Pamiętać jednak należy, że adwokaci najczęściej specjalizują się w sprawach karnych i rodzinnych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: