Obsługa prawna

Na każde przedsięwzięcie gospodarcze składa się wiele elementów. Obok kosztów związanych z prowadzoną produkcją, czy sprzedażą, zasadniczym elementem jest przewidzenie i wyliczenie niezbędnych kosztów związanych z bezpieczeństwem prawnym i minimalizowaniem ryzyka prawnego podejmowanych działań. Każda firma powinna mieć obsługę prawną. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa, obsługa prawna może zostać zorganizowana jako dział wewnątrz firmy albo usługi prawne mogą zostać przekazane podmiotom zewnętrznym, takim jak kancelaria radcy prawnego, kancelaria adwokacka, a w zakresie podatków, kancelaria doradcy podatkowego. W przypadku większych przedsiębiorstw można spotkać również mieszane modele obsługi prawnej, a więc obsługę prawną świadczoną przez dział prawny firmy oraz jednocześnie przez radcę prawnego, adwokata, czy doradcę podatkowego z zewnątrz. Często zdarza się również, że firma ma dział prawny i zatrudnionych radców prawnych, a poszczególne sprawy zleca zewnętrznym podmiotom. Dział prawny, prawnicy w firmie, zajmują się np. organizacyjnymi sprawami, sprawami statutowymi, obsługą organów spółki, a zewnętrzne kancelarie prowadzą procesy sądowe.

Obsługa prawna firmy jest naprawdę niezbędna, chociaż bardzo często się jej po prostu nie docenia. Gdy wszystko idzie dobrze, najczęściej nie widać dobrych efektów doradztwa prawnego. Efekt jest za to bardzo dobrze widoczny w sytuacji, gdy coś pójdzie nie tak, ale wtedy nie zawsze da się wygrać w sądzie spór. Mając to na uwadze powinno się wcześniej zadbać o to, aby mądry radca prawny, prawnik, adwokat, doradca podatkowy, pomógł nam w prowadzeniu firmy. Niejednokrotnie krótkie zapoznanie się z projektem umowy może ustrzec firmę przed zawarciem niekorzystnego kontraktu. Najlepszy prawnik to taki, który jest związany stale z firmą, zna jej specyfikę, metody działania. Może wtedy najlepiej doradzić w niemal każdej sytuacji. Bardzo ważne jest również wdrażanie odpowiednich procedur w firmach, takie przygotowanie dokumentacji handlowej, która pozwoli w przyszłości na tańsze i szybsze egzekwowanie należności firmy. Windykacja wierzytelności to jeden z newralgicznych punktów w każdej firmie. Firma działa, ale w momencie, gdy dochodzi do problemu niepłacenia przez kontrahenta, okazuje się, że nie ma dokumentacji pozwalającej na szybkie i tanie dochodzenie należności. A bardzo często dobry radca prawny, adwokat, po prostu prawnik, jest w stanie tak przygotować procedurę dbałości o zapłatę należności, że pozwala to uniknąć późniejszych problemów. Windykacja, dochodzenie wierzytelności, ściąganie wierzytelności, jest procesem często długotrwałym, wymagającym wiedzy na temat przepisów prawa. Liczy się nie tylko to, czy prawo jest po naszej stronie, ale również to, czy zna się procedurę, w której dochodzone są wierzytelności.

Od tego są prawnicy, ale należy pamiętać, że nawet najlepszy prawnik nie będzie w stanie nic zrobić, gdy dłużnik nie będzie dysponował majątkiem, z którego będzie można przeprowadzić egzekucję. Dlatego tak bardzo ważne jest zabezpieczenie wierzytelności, które może przybrać przeróżne formy, od najprostszych w rodzaju przypilnowania, aby wystawioną fakturę VAT podpisała osoba uprawniona do reprezentowania firmy kontrahenta, po bardziej skomplikowane zabezpieczenia, jak zastaw rejestrowy, hipoteka, poręczenie, weksel in blanco. Metod zabezpieczania wierzytelności jest naprawdę wiele, ale podstawowym elementem jest zawieranie z kontrahentami umów na piśmie. Daje to gwarancję tego, że strony będą wiedziały do jakich świadczeń są zobowiązane. Najczęściej jednak w obrocie prawnym podstawowym dokumentem poświadczającym zawarcie umowy jest wystawiona faktura VAT. Musimy pamiętać jednak, że jest to dokument podatkowy i nie powinien on nam zastępować umowy w formie pisemnej, zlecenia, zamówienia, oferty i jej przyjęcia. Problemem faktury VAT jest najczęściej to, że określa ona jedynie te elementy umowy, które wymagane są przepisami prawa podatkowego, a to często w przypadku sporu sądowego jest niewystarczające. Pozostaje później szerokie pole do kwestionowania zarówno samej zasady (czy doszło do zawarcia umowy), jak i wysokości świadczenia. Radca prawny, adwokat, prawnik, pomogą przygotować umowę, przeredagować umowę, którą zaproponował kontrahent firmy. Niejednokrotnie nie jest wymagana długotrwała praca nad tekstem umowy. Wystarczy, że mądry dobry prawnik po prostu rzuci okiem na umowę i od razu wie, co powinno zostać w niej zmienione, aby w większym stopniu zabezpieczała interesy jego klienta.

Obsługa prawna to podstawa w prowadzonej działalności gospodarczej, przede wszystkim lokalnej – obsługa prawna legnica. Poniesionych na obsługę prawną kosztów nie należy traktować jako straconych. Należy w tym wypadku brać za wzór wielkie firmy, przedsiębiorstwa które prowadzą działalność na wielką skalę. Zadając sobie pytanie, czy którakolwiek z tych wielkich korporacji nie ma prawnika, działu prawnego, zewnętrznej kancelarii prawnej, kancelarii adwokackiej, radców prawnych, czy obywa się bez doradców podatkowych? Odpowiedź jest oczywista i jednoznaczna. Żadna duża firma nie działa bez pomocy prawników. A więc i mniejsze firmy powinny mieć swoją obsługę prawną. Oczywiście koszty poniesione na prawnika będą mniejsze w mniejszej firmie, ale nie powinno się w ogóle rezygnować z pomocy prawnej, ponieważ konsekwencje mogą być naprawdę poważne. W miarę rozwijania przedsiębiorstwa mogą rosnąć potrzeby związane z pomocą prawną, ale przy założeniu, że kolejne przedsięwzięcia będą rozwijać firmę, również one będą przynosić środki, które później będzie można przeznaczyć także na obsługę prawną. Mądry prawnik, radca prawny, adwokat, są warci niejednokrotnie wielkich pieniędzy, bo pozwalają w konsekwencji uniknąć wielu negatywnych następstw nieprzemyślanych czynności.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: