Zapis windykacyjny

W Sejmie trwają prace nad zmianą przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących spadków. Jeżeli zmiany wejdą w życie, do polskiego porządku prawnego wprowadzona zostanie zupełnie nowa instytucja prawna – zapis windykacyjny.

Dotychczas funkcjonująca instytucja zapisu zostanie nazwana jako zapis zwykły. Ten rodzaj zapisu polega na rozporządzeniu majątkiem na wypadek śmierci w ten sposób, że przyszły spadkodawca, poprzez rozrządzenie testamentowe, nakłada na spadkobiercę, ustawowego lub testamentowego, obowiązek przeniesienia na zapisobiorcę określonego przedmiotu wchodzącego w skład majątku spadkodawcy. W tym wariancie, w przypadku śmierci spadkodawcy, spadkobierca zobowiązany jest do przeniesienia na zapisobiorcę przedmiotu zapisu. Po stronie zapisobiorcy zatem powstaje, z chwilą śmierci spadkodawcy, roszczenie w stosunku do spadkobierców o przeniesienie własności przedmiotu zapisu.

Przewidziany w projekcie zmian Kodeksu cywilnego zapis windykacyjny ma być alternatywą dla zapisu zwykłego. Różnica polegać będzie na tym, że spadkodawca będzie mógł postanowić w testamencie, że oznaczona w nim osoba nabywać będzie przedmiot zapisu już z chwilą śmierci spadkodawcy. Dotychczas takie zastrzeżenie nie było dopuszczalne. Warunkiem jednak będzie ustanowienie zapisu windykacyjnego w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego.

Projekt ustawy zmieniającej Kodeks cywilny przewiduje również, że przedmiotem zapisu windykacyjnego będą mogły być wyłącznie:

  1. rzecz oznaczona co do tożsamości,
  2. zbywalne prawo majątkowe,
  3. przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne,
  4. ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: