Przesyłanie faktury VAT pocztą elektroniczną

Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się w sprawie sporządzania faktur VAT przy użyciu edytora tekstów lub innych programów komputerowych i przesyłania ich kontrahentom pocztą elektroniczną. W wyroku z dnia 20 maja 2010 r., wydanym w sprawie I FSK 1444/09, NSA stwierdził że dopuszczalne jest wystawienie (przygotowanie) faktury VAT w formie elektronicznej i przesłanie jej nabywcy towaru lub usługi, pod warunkiem że odbiorca faktury wydrukuje ją i będzie przechowywał w formie papierowej.

Wyrok ten należy ocenić pozytywnie. Potwierdza on dotychczasową praktykę wielu przedsiębiorców, dążących do minimalizacji czasu pracy poświęcanego na przygotowywanie korespondencji, jak i obniżających jej koszty.

Na marginesie należy zaznaczyć, że wspomniany wyrok nie stanowi prawa, jednak pokazuje kierunek, w jakim powinno ono być interpretowane, zarówno przez przedsiębiorców, jak i organy skarbowe.

Dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie do umów z kontrahentami odpowiednich zapisów, jeśli przedsiębiorcy chcieliby korzystać z tej formy rozsyłania faktur VAT.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: