Zwolnienie darowizny z podatku

Darowanie dzieciom przez rodziców pieniędzy zwolnione jest z podatku od darowizny. Zwolnienie to obowiązuje bez względu na wysokość kwoty darowanej dziecku. Nie następuje ono jednak automatycznie z mocy prawa. W celu jego uzyskania należy wykonać kilka niezbędnych czynności.

Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn przewidują, że darowizna dokonana na rzecz zstępnych, w tym dzieci, zwolniona jest od podatku od darowizny. W przepisie zawierającym wyszczególnienie osób, które mogą otrzymać darowiznę zwolnioną od podatku, nie wskazano zięcia ani synowej. Jeżeli zatem dziecko pozostaje w związku małżeńskim dla pełnego zwolnienia darowizny od podatku konieczne będzie wskazanie, że darowizna jest dokonana na rzecz dziecka darczyńców. Takie rozwiązanie rodzi jednak określone skutki na płaszczyźnie prawa rodzinnego. Pieniądze otrzymane w ten sposób od rodziców nie wchodzą do majątku wspólnego małżonków, ale stanowią majątek osobisty tego małżonka, który je otrzymał. Zatem w przypadku ewentualnego rozwodu i podziału majątku, nie będą one podlegać podziałowi, ale przypadną temu małżonkowi, który je otrzymał.

Darowizna pieniędzy na rzecz dziecka nigdy nie będzie zwolniona od podatku, jeżeli nie została w należyty sposób udokumentowana. Nie jest zatem możliwe zwolnienie od podatku od darowizny w przypadku przekazania dziecku pieniędzy w gotówce („z ręki do ręki”), nawet jeśli sporządzone zostało pokwitowanie odbioru pieniędzy.

Pierwszym krokiem w kierunku uzyskania zwolnienia od podatku jest zawarcie umowy darowizny. Następnie należy wykonać zawartą umowę, czyli przekazać pieniądze dziecku. Jak już wspomniano powyżej, nie wchodzi tu w rachubę przekazanie pieniędzy w gotówce, nawet za pokwitowaniem. Przepisy ustawy wskazują, że przekazanie pieniędzy musi nastąpić przelewem dokonanym w banku lub za pośrednictwem Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej (SKOK), albo przekazem pocztowym.

Po przekazaniu pieniędzy w powyższy sposób konieczne jest zgłoszenie przez obdarowanego (dziecko) darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Właściwym urzędem skarbowym jest urząd skarbowy miejsca zamieszkania obdarowanego. Zgłoszenie musi nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania przez obdarowanego pieniędzy. Do zgłoszenia służy formularz SD-Z2.

Po dokonaniu zgłoszenia obdarowany może wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że dokonana darowizna korzysta ze zwolnienia od podatku od darowizny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: