Zastępstwo procesowe

Substytucja, inaczej pełnomocnictwo substytucyjne, jest to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, którego udzielić może adwokat, radca prawny i doradca podatkowy innemu adwokatowi, radcy prawnemu lub doradcy podatkowemu. Pełnomocnictwo substytucyjne służy zastąpieniu na rozprawie, czy nawet w całym procesie. Zastępstwo procesowe na rozprawie w oparciu o pełnomocnictwo substytucyjne następuje poprzez udzielenie substytucji przez adwokata, radcę prawnego lub doradcę podatkowego. Nie jest tu zatem konieczne udzielenie pełnomocnictwa przez klienta, któremu prawnicy prowadzą sprawę. Z mocy samego prawa adwokat, radca prawny i doradca podatkowy upoważnieni są do udzielenia substytucji. Od substytucji należy odróżnić udzielenie upoważnienia aplikantowi do zastępowania na rozprawie. Aplikant to osoba przyuczająca się do wykonywania zawodu adwokata i radcy prawnego (doradztwo podatkowe nie jest poprzedzane aplikacją, ale praktyką zawodową). Adwokat lub radca prawny mogą udzielić upoważnienia do zastępowania na rozprawie aplikantowi adwokackiemu lub aplikantowi radcowskiemu.

Jedną z przyczyn udzielania substytucji jest ograniczenie kosztów związanych z dojazdem na rozprawy sądowe. Zastępstwo na terminie rozprawy przez radcę prawnego lub adwokata, którego kancelaria znajduje się blisko siedziby sądu pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Biorąc pod uwagę województwo dolnośląskie, kancelaria posiadająca siedzibę w Legnicy, z uwagi na położenie miasta przy głównych trasach komunikacyjnych (krajowa 3 i autostrada A4), może bez żadnego problemu w ramach substytucji zastąpić adwokata, radcę prawnego i doradcę podatkowego w sądach i organach administracji państwowej i samorządowej na terenie całego województwa dolnośląskiego.

Jeśli chodzi o sądy powszechne, to na terenie województwa dolnośląskiego znajdują się następujące sądy: Sąd Okręgowy we Wrocławiu, w którego okręgu znajdują się siedziby następujących sądów rejonowych: Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej, Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków, Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia, Sądu Rejonowego w Wołowie, Sądu Rejonowego w Trzebnicy, Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej, Sądu Rejonowego w Miliczu, Sądu Rejonowego w Strzelinie, Sądu Rejonowego w Oleśnicy, Sądu Rejonowego w Oławie; Sąd Okręgowy w Legnicy, w którego okręgu znajdują się siedziby następujących sądów rejonowych: Sądu Rejonowego w Głogowie, Sądu Rejonowego w Jaworze, Sądu Rejonowego w Legnicy, Sądu Rejonowego w Lubinie, Sądu Rejonowego w Złotoryi; Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze, w którego okręgu znajdują się siedziby następujących sądów rejonowych: Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze,
Sądu Rejonowego w Zgorzelcu, Sądu Rejonowego w Bolesławcu, Sądu Rejonowego w Kamiennej Górze, Sądu Rejonowego w Lubaniu, Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim; Sąd Okręgowy w Świdnicy, w którego okręgu znajdują się siedziby następujących sądów rejonowych: Sądu Rejonowego w Świdnicy, Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie,
Sądu Rejonowego w Ząbkowicach, Sądu Rejonowego w Kłodzku.

Jeśli chodzi o zastępstwo na rozprawie przed sądem administracyjnym to kancelaria radcy prawnego (radca prawny) może zastąpić adwokata, radcę prawnego lub doradcę podatkowego na podstawie substytucji przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym we Wrocławiu.

W przypadku substytucji w postępowaniu administracyjnym, kancelaria legnicka (radcowie prawni) mogą zastępować adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych przed urzędami skarbowymi, izbami skarbowymi, urzędami gminy, urzędami powiatowymi, których organy znajdują się siedziby urzędów. Większymi miastami byłego województwa legnickiego są: Legnica, Złotoryja, Lubin, Polkowice, Głogów, Jawor, Chojnów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: