Dwa zawody: Radca prawny i adwokat

Występujące na rynku dwa zawody: radcy prawnego i adwokata, są w dużej mierze podobne, jednak zachodzą między nimi istotne różnice. Na pytanie czym różni się przedstawiciel jednego zawodu od przedstawiciela drugiego, najczęściej pada odpowiedź: radca prawny zajmuje się obsługą prawną firm, a adwokat prowadzi sprawy karne i rodzinne. Co do jednego należy się zgodzić. Kancelaria adwokacka świadcząca usługi obsługi prawnej firm to niezwykła rzadkość. Adwokaci specjalizują się w sprawach karny i rodzinnych. Dzieje się tak z pewnością dlatego, że pomiędzy procesami karnym a cywilnym, czy gospodarczym, zachodzą tak duże różnice, że lepszym wyjściem jest specjalizacja, a radca prawny, z mocy ustawy, nie może być obrońcą w procesie karnym. Zatem ten obszar działalności pozostawiony został adwokatom. W pozostałym zakresie pomocy prawnej zawody radcy prawnego i adwokata są identyczne.

Kancelaria radcy prawnego jest zatem właściwym podmiotem do zlecenia prowadzenia spraw sądowych. Sprawy sądowe, które najczęściej zlecane są radcom prawnym to sprawy gospodarcze, ale także sprawy osób, które działalności gospodarczej nie prowadzą. Tutaj wskazać należy na kilka podstawowych rodzajów spraw sądowych, prowadzonych przez radców prawnych:

  1. Sprawa spadkowa. Sprawy spadkowe to pojęcie, które obejmuje wiele rodzajów spraw. Przede wszystkim chodzi o sprawę o stwierdzenie nabycia spadku. Nie można jednak zapominać, że występują jeszcze sprawy o zabezpieczenie spadku, o unieważnienie testamentu, a także o dział spadku, czyli o podział spadku, a konkretnie przedmiotów które należały do spadkodawcy pomiędzy spadkobierców. Prawnik (radca prawny) będzie tu pełnił istotną rolę w pomocy dla spadkobierców. Mogą bowiem tu wystąpić przeróżne sytuacje, w zależności, czy podstawą dziedziczenia jest testament, czy ustawa, czy spadkobiercy przyjmą spadek wprost, przyjmą spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czy może spadek zechcą odrzucić. Ze spadkiem wiąże się również obowiązek zapłaty podatku od spadków albo zwolnienie od tego podatku w sytuacji, gdy jest to dopuszczalne ustawą. Dlatego lepiej jest zasięgnąć porady lub zlecić prowadzenie sprawy radcy prawnemu niż działać na własną ręką. Błąd wynikający z niewiedzy może naprawdę wiele kosztować.
  2. Sprawa rozwodowa (rozwód). Radcowie prawni mogą również reprezentować swoich klientów w sprawach rozwodowych, co 10 lat temu było jeszcze niemożliwe. W sprawie o rozwód wiele kwestii podlega rozstrzygnięciu przez sąd. Przede wszystkim istotą tego postępowania jest czy udzielić rozwodu sądzącym się małżonkom. Kolejną kwestią jest wina przy rozwodzie, a więc ustalenie który z małżonków jest winny rozkładu pożycia. Powoduje to, że w sądzie trzeba przesłuchiwać świadków, strony, a charakter takiej sprawy powoduje, że strony podchodzą do tego niezwykle emocjonalnie. Dlatego najlepiej będzie wynająć radcę prawnego, prawnika który poprowadzi cały proces i udzieli niezbędnego wsparcia. Sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga również kwestie dotyczące kontaktów z dziećmi (dzieckiem), wspólnego mieszkania małżonków oraz alimentów, które będą płacić rodzice na dzieci. Może się również zdarzyć, że sąd zasądzi alimenty na rzecz małżonka. Wszystko to są niezwykle skomplikowane kwestie.
  3. Podział majątku małżonków w przypadku rozwodu. Sprawa rozwodowa z reguły prowadzi do kolejnej sprawy, którą jest sprawa o podział majątku dorobkowego małżonków. W sprawach o podział majątku dobrze jest korzystać z pomocy prawnika (radcy prawnego). W sprawach tych niezwykle istotne jest ustalenie co wchodziło do wspólnego majątku małżonków. Niekiedy niezbędne jest zabezpieczenie pozwu.
  4. Zniesienie współwłasności. Zniesienie współwłasności to jeden z rodzajów postępowania cywilnego, w którym współwłaściciele chcą uwolnić się od stanu, w którym właścicielem jednej rzeczy (np. nieruchomości, działki, mieszkania, lokalu użytkowego, samochodu) jest kilka osób. Sprawy te są z reguły skomplikowane, w szczególności w sytuacji, gdy pomiędzy współwłaścicielami jest spór co do tego, kto ma zachować rzecz we władaniu, a kto będzie spłacał pozostałych współwłaścicieli.
  5. Stwierdzenie zasiedzenia. Sprawy sądowe o stwierdzenie zasiedzenia są rozstrzygane przez sądy rejonowe. Osoba, która posiada nieruchomość, bo nieruchomości dotyczą najczęściej tego rodzaju sprawy, może żądać stwierdzenia przez sąd, że wskutek upływu czasu stała się właścicielem cudzej nieruchomości. Sprawy te należą dowodowo do szczególnie skomplikowanych i tu niezbędne okazuje się pomoc dobrego prawnika. Termin zasiedzenia trzydziestoletni albo dwudziestoletni powoduje, że analizować należy przepisy, które na przestrzeni tego czasu się zmieniały.

Radca prawny prowadzący kancelarię poprowadzi w sądzie wszystkie wymienione powyżej sprawy. W byłym województwie legnickim, najwięcej kancelarii znajduje się w Legnicy, Lubinie i Głogowie. Radca prawny z Legnicy poprowadzi z pewnością sprawę również klientowi z Jawora, Chojnowa, Złotoryi, czy Polkowic, ponieważ sądami przed którymi sprawy te będą rozstrzygane są Sąd Rejonowy w Legnicy, Sąd Rejonowy w Jaworze, Sąd Rejonowy w Złotoryi, Sąd Rejonowy w Głogowie oraz Sąd Rejonowy w Lubinie. Wyjątkiem są sprawy rozwodowe. Te są prowadzone wyłącznie przez Sąd Okręgowy w Legnicy dla mieszkańców całego byłego województwa legnickiego.

Innymi ważnymi usługami świadczonymi przez prawników (radców prawnych) jest doradztwo prawne. Porada prawna w wielu przypadkach może uchronić przed poniesieniem dużych kosztów i strat. Warto niekiedy skorzystać z porady, aby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami czynności prawnych w przyszłości. Jako przykład może posłużyć zawarcie umowy zakupu mieszkania z deweloperem. Wiele osób kupuje mieszkanie nie konsultując się z prawnikiem, zapominając o tym, że przecież deweloperowi umowę przygotował sztab prawników. Niezależnie od tego warto skonsultować z prawnikiem umowę kredytową zawieraną z bankiem. Mądry zakup mieszkania polega przede wszystkim na rozważnym wydaniu pieniędzy pozyskanych z kredytu bankowego.

Kancelaria radcy prawnego świadczy z reguły również usługi doradztwa podatkowego. Skomplikowany system podatków w Polsce powoduje, że niejednokrotnie niezbędne jest pomoc prawnika. Jednym z przykładów jest interpretacja przepisów prawa podatkowego. Aby wystąpić o interpretację do Ministra Finansów konieczne jest dokładne wskazanie we wniosku stanu faktycznego, którego interpretacja ma dotyczyć. Jednocześnie należy wskazać własną interpretację. W tym pomocny będzie prawnik (radca prawny, doradca podatkowy), który przygotuje wniosek o wydanie interpretacji. Radca prawny (doradca podatkowy) może również reprezentować swojego klienta przed organami podatkowymi (urząd skarbowy, urząd kontroli skarbowej, izba skarbowa), a w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia organów podatkowych, radca prawny przygotuje skargę na decyzję urzędu skarbowego (izby skarbowej) do wojewódzkiego sądu administracyjnego i, w przypadku niekorzystnego wyroku I instancji, skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Na marginesie wskazać należy, że sprawy podatkowe i inne sprawy administracyjne z obszaru województwa dolnośląskiego rozstrzyga Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: