Jeszcze adwokat czy już radca prawny?

Adwokat i radca prawny to prawnicy. Powstaje zasadnicze pytanie o różnicę między zawodami radcy prawnego i adwokata. Obydwa te zawody polegają na świadczeniu pomocy prawnej. Adwokat musi prowadzić kancelarię adwokacką, natomiast radca prawny, oprócz tego że może prowadzić własną kancelarię radcy prawnego, może także zatrudniony być na podstawie umowy o pracę. Zarówno adwokat, jak i radca prawny, mogą prowadzić swoje kancelarie w formie spółki, ale ich wspólnikami mogą być wyłącznie inni radcowie prawni, adwokaci lub doradcy podatkowi. Wracając do różnicy pomiędzy zawodami adwokata i radcy prawnego, to sprowadza się ona do tego, że radca prawny nie może być obrońcą w sprawach karnych. Oznacza to, że zarówno radca prawny, jak i adwokat, mogą być pełnomocnikami we wszelkich sprawach sądowych, cywilnych (np. sprawach windykacyjnych – o zapłatę, odszkodowawczych, o podział majątku, o zniesienie współwłasności, o stwierdzenie zasiedzenia, w sprawach spadkowych), gospodarczych (o zapłatę, o odszkodowanie, rejestracyjnych – o zarejestrowanie spółki, np. jawnej, komandytowej, partnerskiej, komandytowo-akcyjnej, spółki z o.o., spółki akcyjnej), rodzinnych (rozwodowych, o podział majątku po ustaniu małżeństwa), administracyjnych (załatwianych przez urzędy w formie decyzji administracyjnych), które rozstrzygają sądy rejonowe, okręgowe, apelacyjne, Sąd Najwyższy, wojewódzkie sądy administracyjne oraz Naczelny Sąd Administracyjny. Na rynku usług prawnych, pomimo nieznaczącej różnicy, wykształcił się pewien podział pomiędzy adwokatów i radców prawnych. Radcowie prawni z reguły zajmują się obsługą prawną firm, natomiast adwokaci skupiają się na prowadzeniu spraw karnych.

Omawiając szczegółowo zakres usług świadczonych przez radców prawnych w kancelariach zacząć należy od obsługi prawnej firm (przedsiębiorców). Jest to skomplikowany segment rynku, a problemy pojawiające się w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa dotykają niemal każdej dziedziny prawa, począwszy od prawa cywilnego, gospodarczego, prawa pracy, prawa upadłościowego, prawa konsumenckiego, prawa podatkowego, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa autorskiego, prawa zamówień publicznych, a przede wszystkim prawa spółek.

Radcowie prawni obsługując swoich klientów zajmują się przede wszystkim doradztwem prawnym. Chodzi tu zarówno o proste porady prawne, jak i bardziej skomplikowane konsultacje. W ramach doradztwa prawnicy (radcowie prawni) przygotowują również opinie prawne omawiające sytuację prawną klientów. Znaczną część działalności radców prawnych dla firm stanowi windykacja wierzytelności, czyli inaczej dochodzenie wierzytelności. Obejmuje ona czynności mające na celu wyegzekwowanie należności od dłużnika, począwszy od negocjacji z dłużnikiem, wezwanie do zapłaty, zawezwanie do próby ugodowej, napisanie pozwu, złożenie pozwu w sądzie i później procesowanie się aż do uzyskania wyroku (wcześniej w niektórych przypadkach sprawa może zakończyć się nakazem zapłaty w postępowaniu upominawczym lub nakazowym). Dalszymi czynnościami windykacyjnymi jest prowadzenie egzekucji, a także współpraca z podmiotami wykonującymi czynności ustalenia majątku dłużnika.

Bardzo istotna jest pomoc prawnika (radcy prawnego), jeśli zawieramy umowę. Napisanie umowy nie jest sprawą prostą. Dlatego potrzebny nam mądry radca prawny (prawnik). Nie każdy radca prawny specjalizuje i zna się na pisaniu umów. Nie mniej istotną kwestią jest zabezpieczenie wykonania umowy. Wszelkiego rodzaju zabezpieczenia muszą być dobrane do potrzeb danej umowy. Wszystko to jest niezwykle skomplikowane.

Spośród prawników mogących reprezentować klientów przed sądami (radcowie prawni i adwokacji) bardzo duży jest udział radców prawnych w procesach cywilnych i gospodarczych. Sprawa sądowa nigdy nie należy do przyjemnych. Z reguły jednak bywa po prostu koniecznością. Jeśli nie da się jej załatwić w formie ugody, w czym prawnicy również są niezbędni, sprawa trafia do sądu. Pierwszym krokiem jest napisanie pozwu. Jest to jedna z najważniejszych czynności, jakie należy podjąć w procesie. Jeżeli w sprawie będą przesłuchiwane strony lub świadkowie, niezwykłej wagi nabiera również rozprawa i jej przebieg. Napisanie pozwu najlepiej zlecić radcy prawnemu. Przede wszystkim posiada on wszelkie kwalifikacje, doświadczenie i umiejętności. Posiada również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej radców prawnych (OC). Najczęstszymi procesami sądowymi, w których występują firmy są sprawy o zapłatę (windykacja wierzytelności), o odszkodowanie, o zapłatę kar umownych. Sprawa w sądzie może toczyć się wiele lat. Dlatego dobrze, aby jakiś mądry prawnik dobrze ją poprowadził. Będzie on informował na bieżąco o przebiegu procesu, będzie również dbał o to, aby dobrze reprezentować interesy klienta.

Powstaje pytanie, jak wybrać mądrego, dobrego i doświadczonego, tego właściwego prawnika?  Za przykład weźmy powiatowe miasta byłego województwa legnickiego, którymi są: Legnica, Lubin, Jawor, Chojnów, Polkowice i Głogów. Przede wszystkim pod uwagę musimy wziąć kancelarie radców prawnych oraz adwokatów. Jak wcześniej już była o tym mowa, w przypadku, gdy nie jest nam potrzebny obrońca w procesie karnym, lepiej zdać się na radcę prawnego. Oni mają dużo większe doświadczenie w prowadzeniu różnego rodzaju spraw. Kancelaria adwokacka – adwokat legnica, będzie niezbędny w procesie karnym. W innym wypadku pomoże nam radca prawny. Po prostu różnice pomiędzy procesem karnym a gospodarczym są tak wielkie, że w sprawie karnej ciężar jej prowadzenia skupia się na sądzie, a w gospodarczej właśnie na pełnomocniku, dlatego warto wybrać naprawdę dobrego (mądrego, doświadczonego) prawnika – radcę prawnego. Prowadząc firmę lub mieszkając w jednym z miast byłego województwa legnickiego (Legnica, Lubin, Jawor, Chojnów, Polkowice i Głogów) sprawa gospodarcza będzie toczyć się przed Sądem Rejonowym w Legnicy, w którym rozpoznaje je V Wydział Gospodarczy. Wskazane jest zatem, aby kancelaria radcy prawnego miała siedzibę w Legnicy. Ułatwia to np. stały dostęp do akt sprawy, które są w sądzie. Pełnomocnik, w razie takiej potrzeby, w każdej chwili może przeglądać akta sprawy, aby udzielać klientowi niezbędnych informacji o stanie sprawy. Innym ważnym czynnikiem jest to, że w przypadku, gdy kancelaria prowadząca naszą sprawę sądową jest z Legnicy, to klient nie musi już pokrywać kosztów dojazdów na rozprawy. Przy dzisiejszych środkach technicznych nie ma żadnego problemu, aby z pełnomocnikiem kontaktować się pomiędzy rozprawami za pomocą maila, faksu, telefonu itp.

Reklamy

One response to “Jeszcze adwokat czy już radca prawny?

  • prawniczka Anna

    Bardzo umiejętnie napisany wpis. Wielu ludzi utożsamia ze sobą oba te zawody, jednak jak widać w wielu dość istotnych kwestiach różnią się one między sobą. A zdecydowanie korzystnie jest znać te różnicujące je aspekty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: